הבהרה חשובה בנושא הסכם קצבת הנכות – עמותת עלה

הבהרה חשובה!

בימים האחרונים פנו למרכז לעיוור אנשים רבים בשאלה האם המתווה שהושג בנוגע לקצבת הנכות, חל על אוכלוסיית נושאי תעודת העיוור. הספק התעורר משום שבמתווה נקבע, לכאורה, שהנהנים ממנו הם אלו שיש להם למעלה מ 80% נכות רפואית ונקבעה להם דרגת אי כושר השתכרות של 100%, והרי למרבית אנשי הקהילה שלנו נקבעו שעורי אי כושר נמוכים מ 100%.

ברצוני להבהיר שכל מי שנושא תעודת עיוור*, שהוא בגיל העבודה, ויש לו 75% אי כושר השתכרות, יהיה כלול במתווה.

נכון, במתווה נכתב הביטוי "100% אי כושר…", אולם חוק הביטוח הלאומי קובע 100% זכאות לקצבת נכות מלאה לכל מי שנקבעו לו 75% אי כושר ומעלה, כך שהנושאים והנותנים במהלך ההסכמות עת המתווה החדש, דיברו על כל מי שמקבל כיום את מלוא הקצבה. שבתי ובדקתי עם מספר נציגים וזו הבנתם, ואין הבנה אחרת.

 

בכל מקרה, הבטחתי הנאמנה לכולם היא שככל שאיזה גורם ינסה לפרש את המתווה בדרך אחרת, הוא יתקל בהתנגדות גורפת, גם של הארגונים שכיום מקבלים את המתווה. אני אהיה בכל דיון על המתווה, בכל פורום, ואוודא שכך הוא מיושם, ואם לא כך יהיה, נתנגד לו בדרך החריפה ביותר.

*על אף שהקריטריונים לקבלת תעודת עיוור מקבילים לקביעה של 90% נכות רפואית, ידוע לנו על מקרים בעבר בהם נושאי תעודת עיוור הוכרו בביטוח הלאומי כבעלי אחוזי נכות נמוכים מכך. כל אדם שיתקל בבעיה מסוג זה, מוזמן לפנות למרכז לעיוור לסיוע.

 

 

נתי ביאליסטוק-כהן

המנהל הכללי, המרכז לעיוור בישראל

רח' דוד חכמי 10, ת.ד. 16643 תל אביב 61166.

טל' 03-7915555, פקס- 5423711- 03. אתר המרכז- www.ibcu.org.il