יום עיון להורים לילדים לקויי ראייה ועיוורים, בקהילה חרדית בבני ברק – עמותת עלה

 

דוח על ערב עיון משותף – עיריית בני ברק/עמותת עלה

 

בתאריך 16/4/18 קיימנו ערב עיון להורים (נשים וגברים) לילדים לקויי ראייה מהמגזר החרדי בבני ברק. שהתקיים תחת הכותרת "השתלבותם של ילדים לקויי ראייה מהמגזר החרדי במערכת החינוך.

 

הערב תוכנן ובוצע בפועל על ידי משה סולומונס – סטודנט חרדי לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה אשר עבד על הפרויקט במסגרת עמותת עלה ובהדרכתה של יפעת – נחמיה  וולקוף. ובשיתוף עם גב' פסי דייטש – מנהלת פרויקטים במרשל בני ברק.

הערב התקיים באולם במרכז בני ברק וניתן כתרומה עבור מטרה זו. דברים נוספים שהצריכו עלות כספית שולמו ע"י עמותת עלה – הרצאת הרב שושון 500 שקל – וכיבוד קל שמומן ע"י עריית בני ברק. בערב השתתפו כ40 איש. 30 נשים ו10 גברים, כולם מהמגזר החרדי בבני ברק.

במהלך תכנון הערב, לקחנו בחשבון את הצרכים והתחשבנו ברגישויות. בהתאם לכך הערב התקיים באולם במרכז בני ברק כך שהנגישות לאוכלוסיית היעד הייתה מקסימלית. כמו כן האירוע כולו היה בהפרדה מלאה בין גברים לנשים והתכנים הותאמו ברגישות. גם ערכנו תיאום עם חלק מהמרצים כדי להבטיח את הרגישות התרבותית הן בתכנים והן בהגשת ההרצאה.

במסגרת זו התקיימה הרצאה מקיפה בנושא "השתלבות וזכויות של ילדים לקויי ראיה במערכת החינוך" מהגב' תותי אופטובסקי – מפקחת מחוז מרכז על מורות תומכות עבור ילדים בעלי צרכים מיוחדים. במסגרת הרצאה זו דיברה גב' עדינה נח – מדריכת מורות ראיה בבני ברק – על סוגיות מהשטח הקשורות במורות ראיה. ההורים הקשיבו בקשב רב ואף ניהלו דיון עירני שבמהלכו שאלו שאלות העוסקות בבירור הזכויות והשילוב של ילדיהם בבתי הספר.

כנציג עמותת עלה השתתף משה משרקי, שסיפר על פעילות ופעילויות העמותה ותיאר בהרחבה שיתוף פעולה מיוחד במינו, שנוצר בין עמותת עלה לבין הסמינר הישן בירושלים. פרויקט שבו הקימה עמותת עלה, בבית הספר של הסמינר הישן, כיתה מיוחדת ללקויות ראיה עם ציוד חדיש ומתקדם. בנוסף לכך הוא סיפר, שעמותת עלה תפעיל מרכז טיפולי  מותאם ורגיש לצורכי לקויות ראיה במגזר החרדי. ההורים התפעלו מהמיזם והביעו משאלה/תקווה של שיתןף פעולה עתידי בין עמותת עלה לבין האוכלוסיה החרדית בבני ברק. בסיום ההרצאה של משה, ניגשו אליו הורים וביררו על פעילויות העמותה, ועל האפשרויות להעזר בעמותה.

כדי לתת לערב מימד דתי, הרצה הרב מיכאל שושן שבנוסף להיותו רב הוא גם עובד סוציאלי. הרב שושן הציג בהומור את הקשיים שבשיגרת היומיום ותיבל את דבריו בהעצמה וחיזוק במקורות מהמורשת היהודית.

קרדיט מיוחד מגיע לעמותת " רואים רחוק" עמותה שהוקמה ע"י הורים לילדים לקויי ראייה בבני ברק ע"מ לקדם ולשפר את תפקודם והשתלבותם במערכות השונות בחברה. חברי העמותה עזרו לנו דרך התקשורת הפנימית שלהם, לקדם את הערב הזה בקרב ההורים.  נציג ההורים, הרב פוליאס שיתף ברגש בחוויה של הורה לילד לקויי ראיה וסיפר על רעיונות ופרוייקטים מתוכננים.

בסיום הערב, דיברה נציגת מרשל גב' פסי דייטש. היא סיפרה בכמה מילים על פרויקטים שהיא מתכננת ודברי תודה לעורכים, לאורחים ולמסייעים.
את הערב סגר משה סולומונס, שגם הנחה את הערב, בנקודה אישית ובדברי ברכה ותודה.

על אף שהערכת אפקט של פעילות חברתית כזו או אחרת, צריכה למימד הזמן החולף. עדיין נראה שהדוח הנוכחי יהיה חסר מבלי לצרף את התגובות הבאות. תגובות אלו, יותר משהן פידבק נחמד למארגנים, נותנות ביטוי לאפקטים מיידים כמו החיבור בין מרשל בני ברק לעמותת עלה, חיבור שיש בו פוטנציאל להרחיב את מעגל ההשפעה של עמותת עלה למגזרים נוספים והכי חשוב  לקדם ולשפר את איכות חייהם של לקויי ראייה בישראל.

 

מתוך מילותיה של אחת האימהות:

"תודה למרש"ל ולעמותת עלה, על הערב המקסים, זה גרם לי להבין מה הקושי האמיתי שלי, מול המערכת והצוות בחינוך. אנחנו כהורים תמיד מתלוננים על… וכעת הבנתי שלא תמיד זה מסמכותה של המורה.הבנתי גם מעט מהזכויות של בני. גם נפגשתי עם  אימהות נוספות מתמודדות ושוחחנו על איך המוגבלות משפיעה ובאה לידי ביטוי ביומיום, ואיך ראוי ונכון להתייחס לכך.

שמחתי מאוד  לשמוע את משה משרקי שסיפר על הפרויקט עם הסמינר בירושלים. זה נתן לנו תקווה שאולי זה יקרה גם בבני ברק.

גם מילותיו של אבא של אחד הילדים, ריגשו וחיממו את ליבי.

מקווה שתמשיכו להביא לנו בשורות טובות…

 שלום רב"

 

"רציתי להודות על ערב חינוך מועיל ומקדם אשר אורגן  בשיתוף פעולה אתכם לתועלת המשפחות. ערב העיון היה מאורגן להפליא, מרתק, עשיר וגם מחכים ומלמד.

הדברים שנישאו בפני באי הערב הותירו רושם עז על ההורים ומתגובותיהם, לקחו עימם מידע ועניין. הכל היה בחן, בנעימות ובענייניות.

הציבור ממש הרגיש את הרצון שלכם להתאים ולהנגיש את הדברים וביקש שניצור שיתוף פעולה בהמשך למען הילדים העיוורים.

בתודה ובברכה"

 

מדבריה של מפקחת משרד החינוך מחוז תל אביב

הוזמנו ביוזמה של משה סולומונס מעמותת עלה ופסי דוייטש מהמרש"ל לספר קצת על הזכויות המגיעות לתלמידים עם לקויות ראייה ממשרד החינוך. בהרצאה סיפרתי מי אנחנו, למי אנחנו מכוונים ומהם השירותים הניתנים על ידנו. עדינה נח הרחיבה לגבי תחומי העבודה של המורה התומכת בתלמידים עם לקות ראייה, תוך מתן דוגמאות.
המפגש עם ההורים היה נעים ומחמם את הלב, היה זמן לשוחח עם הורים ולעיתים סוף סוף לראות את הדמות שמאחורי השם או הקול בטלפון.
מאד התרגשנו לשמוע את דברי האב שתיאר את הקשיים של בנו ואת המענים שקיבל .
אנו מברכות בחום את ההורים ואת כל העושים במלאכה
תותי

מייל ששלחה גב' פסי דייטש ממרשל בני ברק
שלום משה
רציתי להודות לך ולעמותת עלה על ערב חינוך מועיל ומקדם אשר אורגן  בשיתוף פעולה אתכם לתועלת המשפחות. ערב העיון היה מאורגן להפליא, מרתק, עשיר וגם מחכים ומלמד. הדברים שנישאו בפני באי הערב הותירו רושם עז על ההורים ומתגובותיהם, לקחו עימם מידע ועניין.הכל היה בחן, בנעימות ובענייניות. הציבור ממש הרגיש את הרצון שלכם להתאים ולהנגיש את הדברים וביקש שניצור שיתוף פעולה בהמשך למען הילדים העיוורים.

בתודה ובברכה

 

למעבר לתמונות מיום העיון לחצו כאן