לזכרה של רונית מטלון – עמותת עלה
שלום,

ביום רביעי השבוע הלכה לעולמה רונית מטלון, סופרת, מסאית, מורה, ופעילה חברתית.
רונית חלתה במחלת הסרטן שהתגלתה אצלה לפני פחות משלושה חודשים ולכן מעטים כל כך ידעו על מחלתה והתדהמה למשמע מותה הייתה משותפת להרבה מקוראיה ומאוהביה.

יום לפני מותה, עלתה בתה על הבמה כדי לקבל בשמה של רונית את "פרס ברנר" שהוענק לה על ספרה האחרון "והכלה סגרה את הדלת". אביבה גר, קריינית ותיקה בספריה, שהקליטה בקולה את הספר המדובר, כותבת מילות פרידה.

 

היו לי הזכות והעונג להקליט את הנובלה הנפלאה הזו כשרק יצאה לאור. גיבורת הסיפור היא כלה, שבערב כלולותיה מסתגרת בחדרה ומסרבת להתחתן. אף אחד מבני משפחתה וחבריה לא יודע מדוע. ועד הסוף הקורא אינו מקבל תשובה לשאלה זו המרחפת בחלל הסיפור. רונית מטלון, הסופרת, גם היא אינה יודעת את התשובה. גם היא אינה נכנסת לחדר הסגור ומשאירה אותנו, הקוראים, עם תהייה מתמשכת.

 

כפי שהגדירה זאת רונית עצמה, "הנובלה הזו היא פארסה על הישראליות העכשווית. המגוחכת והטרגית, האכזרית והמטומטמת,הנוגה ושוברת הלב."  ואכן הלב נשבר. הלב נכמר על כל גיבורי הנובלה הזו. אין בה טובים ורעים. אין צודקים ושוגים. כולם בני אדם כמוני וכמוכם שחיים את החיים הבנליים, הכלואים במוסכמות שאף אחד לא מנסה לשנות אותן או לשאול עליהן שאלות. ופתאום, כמו משום מקום, המציאות סוטרת להם בפנים, בלי שיבינו על מה ולמה. השאלה, מדוע פתאום היא לא רוצה להתחתן? הטרידה אותי כקוראת כי הבנתי ברגע מסוים שגם הכלה עצמה אינה יודעת את התשובה.

זו בעיני דרכה של רונית, כמו בכל יצירתה הספרותית, לשלב בכתיבתה את האישי עם הפוליטי והחברתי. לפעמים בצורה מפורשת ולפעמים באופן סמוי, כמו ב"הכלה סגרה את הדלת".
רונית כותבת בשפה מאוד מיוחדת לה אבל היא מעוגנת עמוק בעברית, הן העברית הספרותית והן המדוברת. כפי שנימקו השופטים שהעניקו לה את פרס ברנר על "הכלה סגרה את הדלת": "מדובר בספר יוצא דופן המטפל בצורה ספרותית מבריקה ועם זאת קלילה במבני העומק של החברה הישראלית, במתחים הקיומיים של הישראליות ובשאלות של הגדרת זהות אישית."

רונית מטלון כתבה רומנים, סיפורים קצרים, מסות וביקורות ספרותיות. היא עסקה בסיפורה האישי, בזהות המזרחית שלה (כבת להורים יוצאי מצרים), בזהות הנשית-פמיניסטית שלה, בזהות הישראלית שלה, אבל בקולה המיוחד ובלהט החתרני שלה פתחה פתח לכל קורא ולכל קוראת למצוא ביצירתה את הזהות האישית שלהם על כל מורכבויותיה.
צר לי כל כך על הקול המיוחד הזה שנדם בטרם עת.
אביבה גר
הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה
 –

בספריה ספרים מונגשים נוספים מאת הסופרת רונית מטלון ובנוסף, הונגש הסרט "סיפור שמתחיל בהלוויה של נחש", המבוסס על ספר באותו השם שכתבה מטלון.

 

לעמוד הכותר "והכלה סגרה את הדלת" המונגש בפורמט mp3 ובפורמט ברייל, לחצו כאן 
לעמוד הפס קול המונגש "סיפור שמתחיל בהלוויה של נחש" לחצו כאן