מי אנחנו – עמותת עלה


עמותת "עלה" פועלת מאז שנת 1990. מטרתנו המרכזית היא לסייע ולתמוך ברכישת השכלה של אוכלוסיית העיוורים ולקויי הראייה בישראל. פעילותנו מושתתת על התפיסה כי השכלה, ובמיוחד השכלה גבוהה, היא הדרך הטובה ביותר להשתלבות תעסוקתית וחברתית.

"עלה" נולדה לפני יותר מעשרים שנה ביוזמת קבוצה קטנה של סטודנטים עיוורים באוניברסיטה העברית. הקשיים האדירים העומדים בפני הסטודנטים העיוורים ולקויי הראייה הביאו את המקימים לחנוך באוניברסיטה חדר לימוד המותאם לאוכלוסייה זו, אשר היה הראשון מסוגו בארץ. זמן קצר לאחר מכן החלה הרחבה של השירותים וכמו כן של המוסדות האקדמיים שנהנים מהם, ועמותת "עלה" הוקמה.

אנו בעמותה שואפים לתת פתרונות מקיפים לרכישת השכלה. התמיכה ש"עלה" מספקת מתבטאת במספר תחומים: מערך חונכים, חדרי לימוד במוסדות להשכלה גבוהה, השאלת ציוד עזר לתקופת הלימודים, ספרייה מוקלטת וסדנאות להתמודדות בעולם האקדמי. למידע נוסף על הפרויקטים השונים שלנו אתם מוזמנים לגלוש באתר.

אנו מזמינים אתכם לצפות בסרטון שמספר את סיפורה של "עלה" והופק לרגל אירוע לציון 20 שנה לפעילותה.

מלבד התמיכה בזמן הלימודים, אנו ב"עלה" שואפים לאתר אנשים בעלי מוגבלויות בראייה ולסייע להם להתקבל ללימודים גבוהים. תכניות שמופעלות ע"י העמותה כמו המכינה הקדם אקדמית, קורסי פסיכומטרי מונגשים, סיוע לילדים בגיל בית הספר ושילוב בשירות הלאומי, מקדמות את סיכוייהם של יותר ויותר עיוורים ולקויי ראייה להגיע למסלולים לרכישת השכלה ולשגשג בהם, כאשר במהלך שנות פעילותה של "עלה" חלה עלייה דרמטית במספר העיוורים שרכשו השכלה בישראל. כמו כן, מאז תחילת דרכה של העמותה חלק גדול מהעובדים שלנו נמנים על אוכלוסיית לקויי הראייה. הדבר מבטיח את יכולתנו להבין לעומק את הצרכים השונים של אוכלוסייה זו.

כיום, המוסד לביטוח לאומי רואה בפרויקטים שלנו מודל למרכזים נוספים לבעלי מוגבלויות מסוגים שונים. אנו גאים על השיפור במתן ההזדמנויות לאנשים בעלי מוגבלויות בראייה, אך עם זאת, הדרך עוד ארוכה ודברים רבים עדיין דורשים תיקון. אנו ממשיכם לפעול למען מימוש היכולות של העיוורים ולקויי הראייה ושינוי התפיסה של החברה הכללית ביחס ליכולותיהם.